Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie oryginalną ofertą na polskim rynku propozycji finansowych. Niemniej jednak w swej budowie przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe udzielane przez typowe banki. Warto jednak wskazać na parę podstawowych różnic.


Naczelna z nich to podmiot, jaki to jest w stanie użyczyć kwotę postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Najczęściej jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna różnica pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki pragnąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i weryfikacji osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne podstawy aby zakładać, że dług będzie opłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na trochę innych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem opcji przetestowania ewentualnej osoby która jest zainteresowana uzyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do BIK innymi słowy do fundamentalnego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest stosowanie adekwatnych zabezpieczeń spłaty pożyczki